Име на проекта:
Гражданска практика за студенти и учители „Протестите след 2011 г.“
Тип:
научно-изследователски
Продължителност:
1 ноември 2014 – 31 март 2016
Членове:
- Милена Якимова (проектен мениджър)
- Ваня Акгюн (проектен координатор)
- Веселина Витанова (счетоводител)
- Боян Знеполски
- Димитър Вацов
- Елица Станоева
- Том Джунс
- Леа Вайсова
Теми
Гражданска ангажираност се формира през пряко участие в граждански практики. Проектът ще разработи модел на гражданско образование, който компенсира двоен дефицит: значими граждански събития не търсят връзка с гражданското образование, а гражданското образование остава затворено във формалната учебна програма. Целта е да се установи връзка между тези две сфери: студенти и учители ще бъдат въвлечени в обща работа върху каузите и постиженията на протестите в България като част от глобалната протестна вълна след 2011 г. (от Арабската пролет и occupy до Майдана). Протестите и особено окупацията на университети в България (2013-14 г.) възбуди реакции сред студентството и обществеността, но не оформи устойчиви политики. Формирането на граждански рефлекси, разбрани като способност за превръщане на протестната енергия в защитими и приложими каузи, е залог на проекта. Това може да стане само чрез гражданска практика (поредици от срещи с участници, анализатори на протести в България и по света, чрез индивидуални изследователски задачи и представянето им в часове по Свят и личност и др.) Тази „гражданска практика“ ще се превърне в нов – експериментален – модел на активно гражданско образование.
Предложената тук „гражданска практика“ е без аналог, защото: 1. Нейният предмет – българските граждански протести в контекста на световните протестни движения след 2011 г. – все още не са подложени на целенасочена обществена и гражданска дискусия; 2. Тези протести бяха във висока степен спонтанни и се разгърнаха встрани от институциите на гражданското общество – НПО, партии, синдикати и др., – което им даде висока моментна енергия, но ги лиши от ресурси и по-висока ефективност; 3. Целевите групи на проекта – студенти и учители – са целеви групи на гражданското образование, но настоящата „гражданска практика“ излиза напълно от канавата на съществуващото и неефективно гражданско образование, за да предложи нова платформа за гражданско образование чрез директно въвличане в заемане на активна гражданска позиция по значими актуални обществени събития и каузи. Въпреки многото проекти за гражданско образование, не ни е известен такъв, който е насочен към студентите. Този проект се обръща към действителния граждански опит на студентите и учителите, които ще бъдат насърчени и научени да рефлектират върху него и да го споделят с по-младите от тях.
Основните целеви групи са две: студенти (младежи) и учители по Свят и личност (основният предмет в българското гимназиално образование, който поема преподаването на гражданско образование). Студентите – както подкрепящи, така и неподкрепящи окупацията и протестите, – имат потребност да говорят за позициите си публично, без това да съвпада с медийното говорене на активните участници в протестите. Каква е социалната роля „студент“ и какво е мястото й извън академичните отношения – това е друга потребност, за която няма нито форуми, нито пространства. А рефлексията върху българските протести като част от глобалната сцена на социалните движения е дефицит в обществото като цяло. Проектът ще даде възможност за тези публични разговори, които ще бъдат използвани като ресурс за наваксване на гражданско образование сред студентите. От друга страна, учителите имат потребност от пряко обвързване на гражданското образование с актуални и значими събития в национален и международен контекст. Учителството също има потребност от осмисляне на своята социална роля. В момента то е фрагментирано и затворено в себе си. Проектът ще осигури на целевите групи 1) рамка, в която студенти и учители по гражданско образование да могат да бъдат образовани по тези най-актуални и важни политически теми, както и да бъдат подготвени пряко да участват в тяхното обсъждане; 2) институционални условия тези дискусии да намерят по-траен отзвук, като намерят място в курсове в средното и висшето образование. Проектът ще даде на целевите групи ресурси: а) да мислят себе си като група и б) да осмислят гражданския си опит като част от глобални процеси и движения. Тоест целевите групи ще бъдат: а) образовани чрез насърчаване да осмислят собствения си опит и б) ще образоват граждански – учители ще участват в подготовка на университетски курсове по гражданско образование, а студенти ще преподават в часове по „Свят и личност“. Участниците от целевите групи ще участват в мониторинга на дейностите и резултати от проекта.
Донори
Проект Гражданската практика за студенти и учители. Протестите след 2011 г. е финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. (www.ngogrants.bg)
Проблеми
✔ Разработване и използване на механизми за активно гражданско участие в процеса на вземане на решения на местно, национално и европейско ниво
✔ Насърчаване и подобряване на гражданското включване в каузите на неправителствените организации
- Насърчаване на доброволчеството
✔ Други – трансформация на гражданското образование в университетите и училищата в гражданска практика